Turystyka

Widoki miejsca i osobliwości w Kopańcu i najbliższej okolicy, które warto zobaczyć.

1.MŁYNIEC. Skałka granitognejsowa kilkumetrowej wysokości, stojąca na pn. – wsch. Zboczu góry Popiel, nad brzegiem potoku Kamionka. Tu zaczyna się Kopaniec. Ze szczytu skałki dobry, zwłaszcza zimą, widok na dolinę i najwyższą część wsi.

2.POPIEL. Góra (530 m ) wznosząca się nad kościołem w Kopańcu. Na jej zboczach wydobywano turmaliny i rudę uranu. Wspaniały punkt widokowy na cały niemal, wspinający się na Kozią Szyję Kopaniec, grzbiet Kamienicki i partie Karkonoszy.

3.KOŚCIÓŁ parafialny św. Antoniego Padewskiego. Późnogotycki, z pocz. XVIII w. Murowany, jednonawowy. W prezbiterium sklepienie gwiaździste. Wnętrze barokowe. Na murach zewn. Epitafia barokowe XVIII w. Przy kościele cmentarz z barokowymi kaplicami grobowymi i epitafiami.

4.WIŚNIOWA. Góra ( 546 m ) sąsiadująca z Popielem, wznosi się po drugiej stronie drogi w zakolu Kamionki. Na porośniętym lasem szczycie liczne skałki. Stąd ładne, lecz ograniczone przez drzewa widoki. Kiedyś stała tu ( lub miała stanąć ) wieża widokowa. We wnętrzu Wiśniowej znajduje się ponoć bardzo obszerna, tajemnicza jaskinia z jeziorem, połączona podziemnym korytarzem z piwnicami pałacu.

5.SOWI KAMIEŃ. Gnejsowa skałka na Zach. Zboczu Ciemniaka, na wys. Ok. 670 m. Z jej szczytu piękny, choć ograniczony drzewami widok na zabudowania Górnego Kopańca z górami Kowalówką i Tłoczyną w tle. W najbliższej okolicy mogła się znajdować świątynia pogańska. Według legendy Sowi Kamień to miejsce, w którym od wieków ukazuje się raz do roku duch występnej żony jednego z panów na zamku w Starej Kamienicy. Ciemną nocą przybiera on postać ogromnej budzącej grozę sowy.

6.CIEMNIAK. Góra (699 m) na wsch. Krańcu Grzbietu Kamienickiego. Dawna nazwa: Góra Mgieł. Jej północne zbocze nosi nazwę Czarny Stok. Szczyt zalesiony. W czasach przedchrześcijańskich była zapewne górą świętą.

7.BABIA PRZEŁĘCZ. Właściwie: Mówień Czarownic. Niezwykły węzeł wielu dróg i ścieżek leśnych na wys. 646 m we wsch. części Grzbietu Kamienickiego pomiędzy Wrzosówką a Ciemniakiem. Przechodzi tędy bita droga z Kopańca do Górzyńca. W pobliżu znajduje się Jelenie Źródło. Według podań znajdowała się gdzieś tutaj pogańska świątynia a sama Babia Przełęcz najprawdopodobniej była miejscem kultowym.

8.WRZOSÓWKA. Szczytowa partia Grzbietu Kamienickiego na wys. 694 m pomiędzy Kozią Szyją a Babią Przełęczą. Miejsce związane wraz z Babią Przełęczą i Jelenim Źródłem a przedchrześcijańskim ośrodkiem kultowym. Na pd. Zboczu liczne ślady po eksploatacji bogactw naturalnych, najprawdopodobniej turmalinów.

9.KOZIA SZYJA. Szczyt ( 748 m ) we wsch. Części Grzbietu Kamienickiego, wznoszący się nad Kopańcem. Okoliczne łąki i górne partie drogi asfaltowej stanowią wspaniałe punkty widokowe: na południu – Wysoki Grzbiet Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem i Izerskimi Garbami oraz Karkonosze od Śnieżki po Szrenicę, a na północy – wspaniała panorama ( niemal 180 ) na odległość ponad 50 km ) na Pogórze Izerskie z Obniżeniem Starokamienickim i Kopańcem, Góry Kaczawskie i Jelenią Górę. W oddali widoczne wulkaniczne stożki Grodźca ( 389 m, w odl. ok. 40 km w linii prostej ) i Ostrzycy ( 510 m, w odl. ok. 26 km ).

10. WILCZE PŁÓCZKI. Strumień, dopływ Małej Kamiennej na pd. Zboczu Koziej Szyi. Odnaleźć tu można liczne ślady płukania złota.

11. BOBROWE SKAŁY. Masywny grzebień skalny na wsch. zboczu Ciemniaka, na wys. 610 m. Złożony z pięciu wieżyc sięgających 30 m wysokości. Doskonały punkt widokowy na Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Na skałach stała niegdyś wieża widokowa a u ich podnóża – małe schronisko i gospoda ( zachowane ruiny ).

12. MAŁA KAMIENNA. Rzeka, a właściwie potok, płynący doliną rozdzielającą Izerski Grzbiet Wysoki i Kamienicki. W okresie średniowiecza była terenem intensywnych poszukiwań złota, a póżniej drogich kamieni. W 2 poł. XVII w. w środkowej części doliny nad Małą Kamienną znajdowała się kopalnia złota, pozostałości po jej sztolni nazywane są dziś „Złotą Jamą”. Dnem doliny, wzdłuż Małej Kamiennej biegnie stary dukt z Piechowic na Rozdroże Izerskie ( dawniej był to odcinek drogi z Jeleniej Góry do Świeradowa ).

13. GAIK. Inaczej Baraki lub Budy. Resztki osady leśnej na przełęczy ( 718 m ) w Grzbiecie Kamienickim, pomiędzy Jastrzębcem a Świerkowcem. Stało tu niegdyś jedno z najstarszych w Górach Izerskich schronisk „Leopodsbaude”. W okresie późniejszym była tu leśniczówka Gaik. W lesie ukryte ruiny teatru letniego. Dojście z Kopańca niebieskim szlakiem turystycznym.

14. POGAŃSKA KAPLICA. Trudne do odnalezienia resztki budowli części Ciemnego Wądołu, na wys. ok. 720 m, na zach. od Tłoczyny. W czasach przedchrześcijańskich było to miejsce kultowe, później stała tu kaplica pogańska. W pobliżu znajduje się związane z Pogańską Kaplicą Wolframowe Źródło.

15. WOLFRAMOWE ŹRÓDŁO. ( Źródło Św. Wolfganga ). Występuje w starych miejscowych legendach jako jedno z najstarszych miejsc związanych z kultem religijnym. Na początku chrystianizacji Studetów ( XI – XII w. ) ten poświęcono św. Wolfgangowi. Najdogodniejsze dojście z Kopańca – od strony Antoniowa, zwanego inaczej Bożą Górą.

16. ZAKRĘT ŚMIERCI. Bardzo ostry ( 180 ) zakręt Drogi Sudeckiej przecinający Wysoki Grzbiet Izerski nad Szklarską Porębą Średnią na wys. 775 m. Roztacza się tutaj wspaniała panorama Karkonoszy.

17. WYSOKI KAMIEŃ. Najwyższe wzniesienie (1058 m ) we wsch. części Wysokiego Grzbietu. Na szczycie okazałe, malownicze skałki tworzące grzędy o wys. do 30 m i dł. ok. 500 m. Ze szczytów wspaniałe widoki na całe niemal pasmo Karkonoszy i Góry Izerskie z położoną między nimi Szklarską Porębą. Widać stąd Kozią Szyję i górne łąki Kopańca. U stóp skał resztki fundamentów schroniska i wieży widokowej. W przeszłości Wysoki Kamień był terenem intensywnej eksploracji poszukiwacy skarbów.

18. WIECZORNY ZAMEK. Zgrupowania malowniczych, hornfelsowych skał na szczycie Zwaliska ( 1047 m ) w Grzbiecie Wysokim. Skały te przypominają ruiny jakiejś tajemniczej budowli. Związana jest z nimi legenda mówiąca o zaczarowanym zamku i ukrytym skarbie, do którego dostęp jest możliwy jedynie w noc świętojańską, po trzeciej błyskawicy. Wieczorny Zamek występował w zapisach poszukiwaczy skarbów już we wczesnym średniowieczu. Wymieniany był w tzw. Księgach Walońskich, uchodząc za bardzo zasobne w skarby miejsce. Stąd rozległa, piękna panorama na Góry Izerskie i Karkonosze. Na zachodzie, po stronie czeskiej, przy sprzyjającej pogodzie można dojrzeć piękny, znikający w niebie szczyt Izery ( 1122 m ).

19. IZERSKIE GARBY. ( Biały Flins, Biały Lwiniec ). Szczyt ( 1084 m ) w Wysokim Grzbiecie. Wspaniały punkt widokowy na Góry Izerskie z całym Grzbietem Kamienickim i górnymi partiami Kopańca oraz Karkonoszy w zaskakującym skrócie. W Izerskie Garby wrzyna się głęboko wyrobisko kamieniołomu eksploatującego znajdująca się tutaj, największą w Europie żyłę czystego kwarcu, ciągnąca się aż do Górnego Kopańca. Z Izerskimi Garbami związana jest legenda mówiąca o ukryciu w grocie, gdzieś na pn. zboczu góry, figury tajemniczego Lwińca, czczonego w czasach przedchrześcijańskich prze plemię Milczyńskich Łużyczan.

20. WAŁY KAMIENNE. Tajemnicze konstrukcje kamienne, ciągnące się na przestrzeni wielu kilometrów, od Górzyńca poprzez górną część Kopańca do Antoniowa. Przeznaczenie i czas budowy tych kamiennych budowli nie jest znany. Prawdopodobnie jest to pozostałość po pracach górniczych prowadzonych w tym rejonie. Dla wyjaśnienia tajemnic budowy tych obiektów potrzebne są gruntowne badania archeologiczne.